Wydarzenia

Fachowcy z LIL jadą do Los Angeles
06 gru 2019
Nasi eksperci od algorytmów jadą na międzynarodową konferencję IEEE BigData 2019, która odbędzie się 9-12 grudnia w Los Angeles.

Jak SI przewidziała wyniki wyborów? - wyjaśniliśmy na "ML in PL"
03 gru 2019
Antoni Sobkowicz z Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej podczas trzeciej edycji konferencji ML in PL wyjaśniał jak używając algorytmów SI do analizy postów z mediów społecznościowych przewidział wyniki październikowych wyborów parlamentarnych.

Antyplagiator: narzędzie, nie wyrocznia
29 lis 2019
Dzięki JSA uwidaczniają się problemy nieznane, gdy tego systemu nie było. Skąd tyle podobieństw w pracach dyplomowych? Odpowiedź jest prosta: one tam zawsze były, tylko nie były widoczne. Wywiad z dr. Andrzejem Sobeckim z Politechniki Gdańskiej na naszym portalu SI.

Mentorzy z OPI PIB na hackathonie XR w Bytomiu
27 lis 2019
Hackathon XR „Innowacyjne aplikacje do nauki języków obcych”, który odbędzie się w najbliższy weekend, został zainaugurowany dzięki aktywności ś.p. prof. Krzysztofa Maraska.

Będziemy na DesignWays Conf 2019 w Krakowie
26 lis 2019
Krakowska DesignWays Conf 2019 odbędzie się już po raz drugi. Nasza badaczka UX - Olga Wojnarowska z Laboratorium Interaktywnych Technologii OPI PIB - wystąpi tam z prelekcją pt. "OK Google, czy możesz mi pomóc?".

Całkiem trudne zadanie: algorytm na oznaczenie całki
21 lis 2019
Obliczanie całki bywa procesem tyleż twórczym, co skomplikowanym. Maciejowi Kowalskiemu z OPI PIB udało się napisać program, który to upraszcza. Zadanie czekało na rozwiązanie ponad dekadę.

Wykłady dla studentów na portalu SI
20 lis 2019
Na naszym portalu sztucznainteligencja.org.pl w zakładce „Szkoła SI” pojawiła się nowa sekcja „Dla studentów”.

Prof. Krzysztof Marasek: mentor, przyjaciel, przewodnik
19 lis 2019
Mądry, skromny i zachłanny na życie – takim Go zapamiętamy.

Będzie nam Pana bardzo brakowało, Panie Profesorze
14 lis 2019
Z wielkim żalem informujemy, że odszedł profesor Krzysztof Marasek, nasz kolega, pracownik naukowy naszego Instytutu.

O zadowoleniu naukowców z pracy podczas 10. EFMINiB
07 lis 2019
Badaczki z naszego Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji uczestniczą dziś w 10. Europejskim Forum Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych.

Informacja o dacie zamknięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013
06 lis 2019
Komisja Europejska (na podstawie art. 89 ust. 5 rozporządzenia 1083/2006) poinformowała o dacie zamknięcia Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. 28 grudnia 2018 roku jest datą zamknięcia Programu i jednocześnie datą rozpoczęcia okresu przechowywania dokumentów związanych z realizacją projektu.

Gdzie studiować, żeby zostać ekspertem od SI?
30 paź 2019
Nasze Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji opracowało nowy raport. Dowiecie się z niego m.in. jaką mamy w Polsce ofertę edukacyjną w zakresie kształcenia specjalistów SI.

Co cię zdradzi w sieci
28 paź 2019
Język, którym posługujemy się w sieci, jest jak odcisk palca. Algorytmy uczenia maszynowego i analizy behawioralnej wytropią nas po nim wszędzie - twierdzi dr Marek Kozłowski - kierownik Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej w rozmowie z Michałem Roleckim z portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Prezentowaliśmy POL-on, RAD-on i PBN podczas VI Ogólnopolskiego Seminarium użytkowników Uczelnianych Baz Wiedzy
23 paź 2019
Na cyklicznych seminariach spotykają się ludzie ze świata nauki, pracownicy bibliotek i przedstawiciele instytucji gromadzących dane o dorobku nauki polskiej. Ostatnie odbyło się 21 października 2019.

Mapa naszej przyszłości
22 paź 2019
Publikujemy nasz najnowszy raport o potencjale naukowym Polski na polu sztucznej inteligencji.

Prezentowaliśmy model głębokiego uczenia na 2019 IEEE International Conference on Systems, Man and Cybernetics
18 paź 2019
Tegoroczna 2019 IEEE International Conference on Systems, Man and Cybernetics (SMC) odbywała się od 6 do 9 października 2019 r. na Bari we Włoszech. Naszym wysłannikiem był dr Jarosław Protasiewicz.

Sztuczna inteligencja przewiduje wyniki wyborów
17 paź 2019
Model oparty na metodach uczenia maszynowego opracowany przez badaczy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego jest równie dobry, jak klasyczne sondaże.

Global Impact Challenge rozstrzygnięty
16 paź 2019
eDrop – inteligentny gadżet, który pomaga na co dzień korzystać z wody w sposób bardziej świadomy i racjonalny – to rozwiązanie, które wygrało II edycję Global Impact Challenge – konkursu dla startupów technologicznych.

OPI PIB na 10. Nocy w Instytucie Lotnictwa
10 paź 2019
W tym roku Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się już po raz dziesiąty. OPI PIB zaprasza jak zwykle na stoisko nr 64. Będziemy oprowadzać po wirtualnej rzeczywistości.

Transport stawia na ekologię - Impact mobility rEVolution'19
02 paź 2019
Konferencja Impact mobility rEVolution 2019 9 i 10 października w Katowicach. Jesteśmy partnerem wydarzenia.

Dobre technologie? Bezpieczne technologie! Czwarta edycja Cyber Academy
01 paź 2019
Czwarta edycja Cyber Academy odbędzie się w dniach 15–16 października na SGH w Warszawie. OPI PIB jest jej patronem honorowym.

Czy rewolucja Big Data pomoże ocalić świat?
30 wrz 2019
27 września podczas Europejskiego Forum Nowych Idei odbył się panel dyskusyjny "Czy rewolucja big data pomoże ocalić świat?", w którym wystąpi nasz dyrektor - dr Olaf Gajl. Panel poprowadził dr Robert Siewiorek, redaktor naczelny portalu sztucznainteligencja.org.pl. Partnerem merytorycznym był OPI PIB.

Etyczny wymiar SI na EFNI
26 wrz 2019
OPI PIB jest partnerem merytorycznym debaty „Etyczny wymiar sztucznej inteligencji", która odbyła się dziś w ramach IX Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Patronujemy Digital Summit
25 wrz 2019
Od początku października przez 10 dni odbywać się będzie w Polsce Festiwal Cyfryzacji. Festiwal wieńczy Digital Summit, którego honorowym patronem jest OPI PIB.

Jesteśmy partnerem merytorycznym tegorocznego EFNI
24 wrz 2019
Już jutro rozpoczyna się w Sopocie IX Europejskie Forum Nowych Idei. Potrwa do 27 września. Nasz instytut jest partnerem merytorycznym wydarzenia.

Jesteśmy patronem honorowym konferencji Masters&Robots
18 wrz 2019
Masters&Robots to konferencja Digital University organizowana we współpracy z Singularity University - think tankiem z Doliny Krzemowej. OPI PIB objęło wydarzenie patronatem honorowym.

Mamy WENĘ!
17 wrz 2019
Zapraszamy do odwiedzenia naszego nowego serwisu WENA (WiEdza o Nauce i Akademii), który właśnie wystartował.

Konkurs dla pięknych umysłów
16 wrz 2019
Termin zgłaszania się do konkursu SingularityU Poland Global Impact Challenge dla startupów został przedłużony do 20 września. Zwycięzca zostanie zaproszony do programu inkubacyjnego w Dolinie Krzemowej – otrzyma stypendium na intensywny 10-tygodniowy program Global Startup Program.

Już 300 tysięcy badań prac dyplomowych w JSA
16 wrz 2019
W zeszłym tygodniu algorytmy JSA za pomocą metod detekcji wspartych sztuczną inteligencją wykonały badanie tekstu pracy dyplomowej pod kątem plagiatu już po raz 300-tysięczny.

Jesteśmy mentorami na HackYeah 2019
12 wrz 2019
Na HackYeah 2019 występujemy w potrójnej roli: nasi programiści staną w szranki do rozwiązywania zadań, nasi specjaliści będą mentorami merytorycznymi i technicznymi, a nasz portal o SI objął wydarzenie patronatem medialnym

W weekend prezentujemy JSA na Wrześniowych Spotkaniach z Prawem Pracy
11 wrz 2019
W Nieborowie odbędzie się konferencja naukowa VII WRZEŚNIOWE SPOTKANIA Z PRAWEM PRACY, którą nasz instytut objął patronatem. Będziemy tam prezentować Jednolity System Antyplagiatowy.

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym – szanse i wyzwania
09 wrz 2019
XV Międzynarodowe Sympozjum Własność Przemysłowa w Innowacyjnej Gospodarce, zorganizowane w Krakowie przez Urząd Patentowy RP, poświęcono sztucznej inteligencji w kontekście ochrony własności intelektualnej.

Polityka rozwoju SI w Polsce – w trakcie konsultacji społecznych
26 sie 2019
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło „Politykę rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019-2027”. Konsultacje społeczne dokumentu potrwają do 9 września.

Przedstawiamy raport „Badacze SI i ich publikacje”
23 sie 2019
To część większego raportu „Rozwój sztucznej inteligencji w sektorze nauki w Polsce”, który powstanie do końca tego roku jako wynik badania, które realizujemy na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czy SI będzie patentować swoje wynalazki?
20 sie 2019
Po raz pierwszy na świecie złożono wnioski na patenty, których właścicielem ma być sztuczna inteligencja. Piszemy o tym na naszym portalu sztucznainteligencja.org.pl.

Urząd Patentowy zaprasza na sympozjum o SI
16 sie 2019
Na początku września w Krakowie odbędzie się sympozjum „Sztuczna inteligencja a ochrona własności intelektualnej”. To już XV odsłona cyklu „Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce”. Nasz serwis Sztuczna Inteligencja objął wydarzenie patronatem medialnym.

Doktorant w Polsce jest zazwyczaj młodą kobietą
12 sie 2019
Nasze Laboratorium Analiz Statystycznych i Ewaluacji przedstawia najnowsze wyniki badań na temat doktorantów w Polsce.
5G: Szybszy internet dla mas
29 lip 2019
Zdalne operacje chirurgiczne, autonomiczne auta, transmisja koncertów i wydarzeń sportowych w czasie rzeczywistym czy gry bez opóźnień to tylko niektóre z długiej listy zmian wynikających z zastosowania technologii 5G.

Jak przygotować studium wykonalności projektu w Działaniu 4.2 POIR? - trwa szkolenie
25 lip 2019
Trwa szkolenie dla potencjalnych beneficjentów 3. konkursu, który ogłosiliśmy w ramach Działania 4.2 POIR "Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki".Uczestnicy poznają zasady konkursu i tajniki przygotowywania studium wykonalności.

Dostaliśmy wyróżnienie w konkursie Prezesa UZP na pozacenowe kryteria oceny ofert
16 lip 2019
Nasz instytut został nagrodzony wyróżnieniem w konkursie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych za kryteria, na podstawie których oceniamy oferty składane w ogłaszanych przez nas postępowaniach.

Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów 3. konkursu POIR
15 lip 2019
Zapraszamy na szkolenie dla potencjalnych beneficjentów 3. konkursu poddziałania 4.2 POIR z tematyki zasad przygotowania Studium Wykonalności w ramach konkursu nr 3/4.2/2019 w Działaniu 4.2 POIR.

VAMP, czyli rzeknij tylko słowo
11 lip 2019
Polska aplikacja na telefon pomoże wykrywać choroby nie po tym co, ale jak powiesz.

Studiujesz? ELA wie, ile zarabiają Twoi starsi koledzy
04 lip 2019
4 lipca zaprezentowano czwartą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów ELA. Dostępność najnowszych wyników badania zwiększą dwie aplikacje mobilne dedykowane dla systemów android i iOS. W tym roku również po raz pierwszy dostępna jest ELA pro - wersja dla zaawansowanych badaczy i osób, które chcą zapoznać się ze szczegółowymi raportami z poszczególnych lat.

Data Science Summit 2019
02 lip 2019
Odpowiedzialna i wytłumaczalna sztuczna inteligencja były jednym z najważniejszych tematów Data Science Summit 2019 – międzynarodowej konferencji poświęconej Big Data, SI i uczeniu maszynowemu, która 14 lipca odbyła się w Warszawie.

JSA wykonał już 200 tysięcy badań
24 cze 2019
Na początku czerwca informowaliśmy, że stworzony w naszym instytucie Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) przebadał 100 tysięcy prac dyplomowych. Czerwiec jeszcze się nie skończył, a JSA wykonał już 200 tysięcy badań.

Starszyzna w świecie myślących maszyn
21 cze 2019
„Sztuczna inteligencja dla lepszej starości” to tytuł spotkania, które odbyło się 18 czerwca na bulwarach wiślanych na przystani NOWA FALA vis a vis Centrum Nauki Kopernik. Byliśmy tam.

Ranking najpopularniejszych kierunków studiów
19 cze 2019
Medycyna i zarządzanie okazały się najpopularniejszymi kierunkami wśród kandydatów na studia w roku akademickim 2018/2019 a pedagogika najczęściej oferowanym przez uczelnie.

Beneficjenci 1. i 2. Konkursu Działania 4.2 POIR już po szkoleniu
14 cze 2019
Beneficjenci realizujący projekty w ramach Działania 4.2 POIR przez dwa dni zdobywali wiedzę nt. wykorzystywania powstałej infrastruktury badawczej w kontekście stosowania mechanizmu monitorowania i wycofania.

Byliśmy na międzynarodowej konferencji EUNIS 2019 - CAMPUS FOR THE FUTURE
13 cze 2019
Pracownicy naszego Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych wzięli udział w międzynarodowej konferencji EUNIS 2019 - CAMPUS FOR THE FUTURE w Norwegii.

Unia ma już miejsca dla supermaszyn
12 cze 2019
Komisja Europejska ogłasza osiem lokalizacji, w których będą superkomputery. Jedną z najszybszych maszyn pomogą zbudować polscy inżynierowie. Europa ma ambicje stać się najlepszym regionem superkomputerowym na świecie.

Rolnik kosi dane
11 cze 2019
Czy inteligentny system Microsoftu uratuje ludzkość przed globalnym głodem? Wkrótce to właśnie drony będą zbierały dane o gospodarstwie i przesyłały je do komputerów, które podpowiedzą gospodarzowi, jak poprawiać wydajność upraw. Na tym w skrócie polega projekt o nazwie FarmBeats, który powstał w Microsofcie.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej rozwoju sztucznej inteligencji
10 cze 2019
Rozpoczęliśmy właśnie internetowe badanie ankietowe dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji (SI) w sektorze nauki w Polsce. Zaproszenia w formie maila z linkiem do ankiety rozesłaliśmy już do ponad 50 tys. naukowców.

Data Science Summit po raz trzeci w Warszawie
06 cze 2019
Wyjaśnialna sztuczna inteligencja, odpowiedzialne systemy SI czy prywatność w erze algorytmów i big data to tylko niektóre tematy III edycji Data Science Summit, która 14 czerwca odbędzie się w Warszawie.

Warsztaty doktoranckie z SI
04 cze 2019
29 i 30 maja w naszym instytucie odbyły się już po raz drugi warsztaty doktoranckie dotyczące sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Aż 100 tysięcy – tyle badań wykonał już JSA
31 maj 2019
Mija pięć miesięcy od uruchomienia Jednolitego Systemu Antyplagiatowego - w tym czasie system wykonał już 100 tysięcy badań.

Czy algorytmy pomogą Temidzie?
30 maj 2019
Ponad 20 prelegentów, trzy panele i tematyka obejmująca prawo cywilne, autorskie, konsumenckie i komunikacyjne. 27 maja 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Nowe technologie i sztuczna inteligencja – aspekty prawne i praktyczne”, którą zorganizowaliśmy wspólnie z UKSW.

CDO Forum, czyli dane i automatyzacja
29 maj 2019
Celem CDO Forum - konferencji, która odbędzie się w Warszawie 5 czerwca, jest wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk, krzewienie wiedzy oraz budowanie społeczności profesjonalistów w dziedzinie danych.

Dziś w Brukseli spotkanie przedstawicieli Europejskiej Sieci Centrów Doskonałości SI
28 maj 2019
"Inteligent Platform for Open Innovation" to projekt, który prezentujemy dziś w Brukseli - kandydat do planowanego konkursu w ramach Horyzontu 2020 dla centrów doskonałości w sztucznej inteligencji.
Trwa konferencja „Nowe technologie i sztuczna inteligencja – aspekty prawne i praktyczne”
27 maj 2019
Specjaliści w zakresie prawa dyskutują dziś w Warszawie na Brackiej 25 o wyzwaniach stojących przed polską legislacją w związku z coraz powszechniejszą obecnością sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach naszego życia.

Zbudowaliśmy semantyczną wyszukiwarkę wniosków o granty naukowe
23 maj 2019
Do tej pory nie istniało repozytorium wniosków złożonych w konkursach o granty na projekty naukowo-badawcze ani projektów, które otrzymały dofinansowanie. Teraz jest już nasza wyszukiwarka semantyczna.

Minister Jarosław Gowin dla portalu sztucznainteligencja.org.pl
22 maj 2019
Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ma nadzieję, że narodowa strategia rozwoju sztucznej inteligencji dla Polski będzie ogłoszona po eurowyborach.

OPI PIB i Digital Poland rozpoczynają współpracę na rzecz upowszechniania sztucznej inteligencji w Polsce
21 maj 2019
Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Digital Poland dotyczące promowania sztucznej inteligencji. Platformą do realizacji tego celu będzie serwis sztucznainteligencja.org.pl, który uruchomiliśmy pod koniec kwietnia..

Na CHI2019 mówiliśmy o asystentach głosowych wspomagających seniorów
13 maj 2019
Nasi naukowcy z Laboratorium Interaktywnych Technologii właśnie wrócili z Glasgow, gdzie podczas konferencji naukowej CHI2019 prezentowali wyniki swoich badań nt. interakcji seniorów z asystentem głosowym Google'a.

Zapraszamy na konferencję o aspektach prawnych SI
13 maj 2019
Wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego organizujemy konferencję "Nowe technologie i sztuczna inteligencja - aspekty prawne i praktyczne". Zapraszamy 27 maja do Marzycieli i Rzemieślników na Bracką 25 w Warszawie.