OPI
 
 
Czwartek, 24.07.2008 RIS Mazovia zobacz również:

REGIONALNA STRATEGIA INNOWACJI DLA MAZOWSZA
Projekt RIS MAZOVIA

1 czerwca 2005 r. rozpoczęła się realizacja projektu pn. Regionalna Strategia Innowacji i Rozwoju dla Mazowsza - RIS MAZOVIA. Jest to projekt szóstego Programu Ramowego Unii Europejskiej, realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum złożone z partnerów reprezentujących region i partnerów zagranicznych pełniących rolę ekspertów i mentorów RSI.

Programy Unii Europejskiej dotyczące regionalnych strategii innowacji (RITTS - Regional Innovation and Technology Transfer Strategies and Infrastructure, RIS - Regional Innovation Strategy) są instrumentem wspierania regionów UE już od początku lat dziewięćdziesiątych i są wymogiem prawidłowego funkcjonowania na jednolitym rynku Unii. Rozwój gospodarek regionów w dużym stopniu zależy od osiągnięcia dostatecznego poziomu w dziedzinie innowacyjności, rozumianej jako zdolność do szybkiego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

Regionalne Strategie Innowacji funkcjonują w ponad 150 regionach Europy i stanowią podstawę do wykorzystania środków z Funduszów Strukturalnych i Spójności na działania innowacyjne. Strategie te wspomagają władze regionalne w budowania trwałych struktur na rzecz rozwoju innowacyjnego regionu (jak agencje rozwoju regionu, sieci informacyjne, inkubatory przedsiębiorczości) oraz przyczyniają się do wskazania priorytetowych kierunków rozwoju. Powinny określać kierunki polityki innowacyjnej i sposoby optymalizacji regionalnej infrastruktury wspomagającej innowacyjność, zwłaszcza w odniesieniu do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.


Konsorcjum RIS MAZOVIA tworzą:

1) partnerzy regionu mazowieckiego:
- Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (koordynator)
- Politechnika Warszawska
Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI)

2) partner z włoski:
META Group (Umbria)

3) partner niemiecki:
Agencja Rozwoju Regionalnego Brandenburgii (ZAB)

Więcej informacji
http://www.ris-mazovia.pl/ 

-----------------------------------------
Spotkania robocze RIS Mazovia

"Instytucje pośredniczące i działania wspierające innowacyjność i przedsiębiorczość"
termin - 16 października 2006
miejsce - sala Rady Wydziału (129) Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej Narbutta85 (Nowa Technologia).

Program:
14.00-14.15 regionalne, krajowe i unijne instrumenty – Helena Korolewska-Mroz
14.15-14.30 rozwiązania ZAB – Rolf Banisch
14.30-14.45 partnerstwo publiczno-prywatne Marek Kaczorowski
14.30-15.00 przegląd sytuacji w regionie Helena Korolewska-Mroz
15.00-15.30 prezentacje uczestników
15.30-16.00 opinie i dyskusja

„Przedsiębiorczość – popyt na innowacje”
termin - 18 października 2006
miejsce - Warszawa, Urząd Marszałkowski, Departament Strategii i Rozwoju Regionalnego - Biuro Społeczeństwa Informacyjnego i Innowacyjności – ul. Kłopotowskiego 5.

Program:
10.00 – 10.30 Rejestracja
10.30 – 11.30
- Terms of references – założenia do badań zagrożeń i możliwości rozwoju firm na podstawie doświadczeń międzynarodowych – przedstawiciel META Group
- Wspomaganie przedsiębiorczości i innowacji przez PARP - Irma Pęciak, Dyr. Zesp. Innowacji i Technologii PARP
- Patent w rozwoju firmy – Dr Karol Lityński, Prezes FIRE
- Foresight regionalny dla Mazowsza – Dr inż. Roman Szewczyk, PIAP
11.20 -11.50 Dyskusja
11.50 – 12.00 Przerwa
12.00 – 12.30
- Bieguny wzrostu na Mazowszu – badanie trendów – Dr Elżbieta Wojnicka, WSIiZ, Rzeszów
- Rekomendacje do kwestionariusza – Dr Rolf Banisch, ZAB
- Analiza przedsiębiorczości na Mazowszu w ramach projektu RIS Mazovia – Prof. Marzenna Weresa, SGH, Prof. Bogumiła Brocka-Palacz, SGH
12.30 – 13.00 Dyskusja

-----------------------------------------
RIS Mazovia na konferencji MANAGEMENT
Akademia Podlaska, Siedlce 26 maja 2006

26 maja w ramach konferencji MANAGEMENT organizowanej przez Instytut Zarządzania i Marketingu Akademii Podlaskiej zorganizowany zostanie blok tematyczny poświęcony budowaniu Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza. W prezentacjach przedstawione zostaną założenia regionalnych strategii innowacji oraz prace podejmowane w ramach projektu RIS Mazovia, a także działania wspomagające innowacyjność przedsiębiorstw na Mazowszu.

Blok tematyczny
Budowa Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza
w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej
"Problemy globalizacji a regionalna przedsiębiorczość"

sesja II
"Czynniki przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw"


1) Tworzenie Regionalnej Strategii Innowacji
- Katarzyna Pietruszyńska, Aldona Więch (Ośrodek Przetwarzania Informacji, Warszawa)

2) Działania wspomagające innowacyjność przedsiębiorstw na Mazowszu
- Paweł Stępniak (Ośrodek Przetwarzania Informacji, Warszawa)

3) Dyskusja

Prezentacje do pobrania:
- Założenia wsparcia z Funduszy Struktutalnych na lata 2007-13 oraz sieci IRC i STIM

- Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza

    Copyright OPI